Вітаю Вас Гість | RSS

Сайт учителя трудового навчання Трикуль Максима Леонідовича

Меню сайту
Пошук
Категорії розділу
Опитування
Хто відвідував мій сайт?
Всього відповідей: 71
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Погода

Каталог файлів

Головна » Файли » Уроки 5-6 класи » Уроки 5-6 класи

Основи проектної діяльності
19.01.2015, 22:21

Тема уроку: Основи проектної діяльності

Мета уроку:

  • розвиток пам'яті, уваги, просторової уяви;
  • виховання громадянської свідомості та інтересу до праці. 

Опорні поняття: проектування, проект, проектна діяльність, етапи проектування, біоніка, біоморф, метод аналогій, маркетингове дослідження, технічна естетика виробів, колір, ескіз, технічний малюнок.

Обладнання та матеріали:  мультимедіа проектор, електронна презентація, зразки учнівських проектів.

Тип уроку: Комбінований.

План уроку.

I. Організаційна частина (1-2 хв.)
Рапорт чергового учня.

II. Актуалізація опорних знань та життєвого досвіду учнів (5-7 хв.) (мікрофон):

Що таке технологічна діяльність? Які види технологій ви знаєте?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності: сьогодні на уроці  ми вивчимо поняття проектування як виду діяльності людини, навчимося складати план проектної діяльності та конструювати власний виріб з використанням біоморфних форм; сформуємо основні вимоги до майбутнього виробу. Набуті знання та вміння допоможуть нам у виконанні власного проекту.

ІV. Повідомлення теми, мети, завдань уроку:

- ознайомитись з проектуванням як видом діяльності людини та основними етапами виконання проекту;

- навчитися складати план проектної діяльності;

- обрати оптимальний спосіб реалізації власного творчого проекту.

V. Вивчення нового матеріалу за планом (30 хв.):

1. Проектування як вид діяльності.

 Сучасне виробництво ґрунтується на результатах творчої діяльності людини, втілених у нові технології та вироби, що користуються попитом.

Технологічна діяльність включає проведення проектно-конструкторських робіт, розробку, захист і дотримання прав інтелектуальної (створеної розумом) власності, здійснення фінансових розрахунків та залучення коштів для освоєння нових технологій, якісний відбір комплектуючих, вивчення ринків збуту продукції і забезпечення після продажного обслуговування. Все це виробник продукції має передбачати у проекті своєї діяльності з урахуванням особливостей галузі виробництва.

Об’єктами технологічної діяльності є проекти та інші результати інтелектуальної діяльності людини, виробничі процеси, техніка й обладнання, сировина, засоби її видобування і переробки, а також готова продукція.

Під проектом (латиною рrоjektus — кинутий уперед) мають на увазі спосіб розв’язання тієї чи іншої важливої практичної або теоретичної проблеми, що наприкінці виконаної роботи буде оформлений у вигляді готового до використання виробу.

Зовнішній (матеріальний) результат роботи над проектом ви можете бачити, сприймати на дотик, застосувати на практиці, використовувати в повсякденному

житті. Проте набагато важливішим є результат внутрішній (нематеріальний) ваш досвід виконання певних видів діяльності, отримані при цьому знання та уміння.

Проектна діяльність – це особливий вид розумової діяльності, характерними рисами якої є самостійний пошук необхідної інформації, її творче перетворення в матеріальний результат.

Робота над проектом здійснюється в певній послідовності. Розглянемо основні етапи виконання проекту:

Перший етап – організаційно-підготовчий.

Стадії:

  • розробка плану виконання проекту;
  • пошук виробу;
  • обґрунтування проекту на виріб;
  • формування банку ідей.

Другий етап – конструкторський.

Стадії:

  • вироблення ідей та варіантів;
  • складання ескізного малюнка остаточного варіанту виробу;
  • виконання ескізів деталей проектованого виробу;
  • вибір конструкційних матеріалів;
  • розробка технологічної послідовності виготовлення виробу;

Третій етап – технологічний.

Стадії:

  • виконання технологічних операцій, передбачених технологічним процесом з дотриманням технологічної, трудової дисципліни, культури праці.

Четвертий етап – заключний.

Стадії:

  • порівняння і випробування проектованого виробу, порівняння виготовленої конструкції із запланованою.
  • презентація творчої діяльності та проектованого виробу.

Практична робота: Складання плану роботи над проектом.

Вступний інструктаж:  Разом з учнями обрати виріб для творчого проекту. Пояснити учням правила складання плану роботи над проектом, розподілу часу на виконання проекту. Скласти план виконання проекту за схемою:

з.п.

Назви етапів

К-сть

уроків

Термін виконання

I

Організаційно-підготовчий

1

 

ІІ

Конструкторський

3

 

IIІ

Технологічний

14

 

IV

Заключний

2

 

2. Графічне зображення в проектуванні.

 У процесі створення різних побутових предметів, під час будівництва та оформлення житла людина завжди зверталась за допомогою до природи. Форма посуду, меблів, одягу, іграшок, елементів житла часто нагадує нам природні форми. В оздобленні речей, що оточують людину, ми часто знаходимо зображення рослин, тварин, птахів, комах тощо.

Використання знань про форми і конструкції природних об’єктів покладені в основу науки — біоніки. Це прикладна наука про застосування в технічних пристроях й інших речах властивостей, функцій, структур живої природи. Людина завжди спостерігала, як влаштовують своє житло птахи й звірі, і застосовувала ці знання, будуючи власне житло, створюючи предмети побуту.

Під час створення нових зразків технологічних об’єктів широко застосовують метод аналогій (метод подібності). Він полягає в тому, що певні характерні ознаки (зовнішня форма, принцип дії) природних об’єктів переноситься на проектовані людиною речі та предмети.

Відомо багато прикладів, коли людина, вивчаючи природу, тваринний та рослинний світ, теоретично передбачила, а потім і втілила на практиці такі визначні винаходи, як політ апаратів, важчих за повітря, реактивний рух, ехолокацію, підводні човни, штучний інтелект тощо.

Розробці нових зразків технологічних об’єктів завжди мають передувати маркетингові дослідження. Це вид діяльності, який полягає у збиранні інформації щодо можливого попиту на товар, який планується розробити та виготовляти, цінової політики і можливих ринків збуту такої продукції. Маркетолог (професія людини, яка займається маркетинговими дослідженнями) також планує та організовує рекламну компанію, призначену для успішного просування певного товару на ринки збуту.

Потреба зробити предметне середовище не просто придатним для життя, а естетично привабливим і якомога сприятливішим для буття людини, сприяла появі такого виду проектної діяльності, як дизайн. Термін дизайн у перекладі з англійської означає «задум, проект, малюнок, проектувати, конструювати» і за змістом близький до термінів технічна естетика та художнє конструювання.

Технічна естетика — розділ науки, що в основі проектування виробу враховує закони краси та користі. Вона передбачав створення виробів, що мають привабливий зовнішній вигляд, вдале співвідношення між частинами виробу, гарне кольорове оформлення.

Інколи не замислюються про зовнішню форму створюваних виробів, оскільки вважають, що головне в конструюванні — працездатність виробу, проте це не так. Будь-яка річ має бути красивою, гармонувати з предметами, що її сточують. Велике значення має приділятися оздобленню виробу, його геометричній формі.

Ті деталі або вузли машин, які можуть створювати небезпеку під час їх роботи (обертання, зворотно-поступального руху) фарбують у «кольори небезпеки», що попереджають людину про небезпеку. Наприклад кожух, що закриває ремінну передачу на настільному свердлу вальному верстаті в навчальних майстернях, фарбують у жовтий колір, а деталі, що обертаються під ним — у червоний.

Результат конструювання відображають на папері у вигляді ескізу або технічного рисунка

Ескіз — це графічне зображення предмета виконане від руки без застосування креслярського інструменту, але зберігаючи пропорції деталей предмета Розрізняють художній та робочий ескізи.

Практична робота: Виконання технічного рисунку проектованого виробу.

Вступний інструктаж.

Технічними рисунками користуються тоді, коли потрібно швидко і зрозуміло показати на папері форму предмета. Під час виконання технічного рисунка враховують простоту побудов і можливість якнайповніше передати форму предмета.

Технічний рисунок зручно виконувати на папері в клітинку. Це полегшує проведення ліній і виконання побудов. Щоб дістати кут 45°, осі проводять по діагоналі клітинок.

Учні виконують технічний рисунок обраного для творчого проекту виробу.

Поточний інструктаж.

Цільові обходи робочих місць з метою надання допомоги учням у виконанні робочих ескізів, визначенні необхідних допустимих розмірів деталей виробів.

 

3. Способи реалізації проекту.

 Перш ніж приступити до проектування виробу, доцільно розробити бізнес-план (бізнес — від англійського business — справа, заняття) на цей виріб. Під бізнесом розуміється будь-який вид діяльності, що приносить дохід або інші особисті вигоди. У виробництві виготовляються тільки ті вироби, на які є попит. Таким чином, виконуючи індивідуальний творчий проект, ви повинні спільно з учителем підібрати такий виріб, на який є попит, тобто він може бути використаний для реалізації у школі або вдома

Для того щоб бути упевненим у тому, що ваш виріб буде потрібним кому-небудь, розробляється бізнес-план.

Бізнес-план — це документ, що містить обґрунтування основних кроків, які передбачається здійснити для реалізації будь-якого проекту.

Розробка бізнес-плану — це обов’язкова практика для людей, що займаються підприємництвом, які прагнуть отримати прибуток від своєї діяльності.

Велике значення при проектуванні виробів має приділятися вимогам технологій, що використовуються у процесі реалізації проекту. Нижче представлені основні вимоги, які треба враховувати під час виготовлення виробів.

Практична робота: Формування вимог до запланованого виробу.

 Паралельно з обговоренням характерних вимог до виробів учні в зошитах формують вимоги до власних запроектованих виробів.

Технологічність дає змогу виготовити виріб на універсальному устаткуванні легко і просто, без зайвих витрат. Технологічною вважають деталь, виготовлену з найменшими витратами праці, наприклад тільки механічною обробкою.

Економічність вимагає виготовлення виробу з найменшими витратами, з отриманням найбільшого прибутку під час експлуатації виробу або реалізації технології. Економічність вступає в суперечність із точністю виготовлення деталі або виробу. Чим вищою є точність, тим більше часу, енергії, людських сил буде потрібно на виготовлення деталі, тим дорожчою вона буде. Тому точність виготовлення має бути такою, щоб вартість деталі не була дуже високою.

Ергономічність передбачає виготовлення такого виробу, який би обслуговувався людиною з найменшими витратами енергії і рухів та був зручним у використанні.

Безпечність передбачає створення й експлуатацію виробів без порушення життєдіяльності людини. Під час використанні виробу має виключатись можливість травматизму.

Екологічність проекту полягає у виготовленні й експлуатації виробів без істотних змін у навколишньому середовищі.

  1. . Заключна частина.

1. Закріплення пройденого матеріалу:

  1. Назвіть основні етапи проектування.
  2. Чим схожі й чим відрізняються ескіз і технічний малюнок?
  3. Які вимоги до виробу ми розглянули?

2. Оголошення та мотивація оцінок.

Домашнє завдання: Запитання та завдання підручника на стор. 180, 185.

Категорія: Уроки 5-6 класи | Додав: TRIKUL
Переглядів: 8028 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 4.5/2
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Сайт учителя трудового навчання Трикуль Максима Леонідовича © 2025